עמוד הבית בלוג הלוואה חוץ בנקאית לבעלי BDI שלילי
הלוואה חוץ בנקאית לבעלי BDI שלילי
שתף
27 ספט 2023

עולם ההלוואות הוא עולם שקל ללכת בו לאיבוד, במיוחד אם לא יודעים איך להתנהל מולו נכון. כתוצאה מכך, רבים מאזרחי ישראל מוצאים את עצמם מסתבכים בחובות כתוצאה מהלוואות שאינם מצליחים להחזיר או מהתנהלות כלכלית כוללת לא נכונה. במקרים בהם ללקוח יש אי סדירויות חוזרות ונשנות בחשבון הוא מוגדר כלקוח מסוכן, כתוצאה מכך יכול להיות קשה יותר מבחינתו להשיג הלוואה נוספת מהבנק.

הלוואה חוץ בנקאית לבעלי BDI שלילי

אחד הפתרונות של אנשים שהם מסורבי אשראי, שאינם יכולים לקבל הלוואות מהבנק הוא הלוואה חוץ בנקאית.

מה זה BDI וכיצד הוא משפיע עלינו

אלו בעצם ראשי התיבות של חברת ביזנס דאטה ישראל. החברה היא מתפקדת כלשכת אשראי שדרכה הבנקים, חברות האשראי וגופים מלווים נוספים מקבלים את המידע הפיננסי אודות לקוחות פוטנציאליים המעוניינים לקבל אישורים להלוואה או להגדיל את מסגרת האשראי שלהם.
ברגע שמגיע אל אחד מהגופים המלווים לקוח פרטי המעוניין לקחת הלוואה, אותו גוף מלווה בודק את היסטוריית האשראי שלו ופונה לחברת BDI על מנת לקבל את המידע הפיננסי של אותו לקוח. מהנתונים שהגוף המלווה מקבל מה BDI, הוא יכול לקבל את ההחלטה אם הלקוח אמין ויכול לעמוד בהחזר ההלוואה בזמן ולפי התנאים, או שיש סיכון גבוה ועדיף לבטל את ההלוואה.
הנתונים המתקבלים מחברת BDI הם- דירוג אשראי, חיווי אשראי ודוח ריכוז נתונים. נתונים אלה מציגים תמונה משוקללת של התנהלותו הכלכלית של הלקוח הפוטנציאלי ומאפשרים לגוף המלווה להבין את פוטנציאל הסיכון הטמון בלהעניק ללקוח הנ"ל הלוואה.

מהי הלוואה לבעלי BDI שלילי?

הלוואה לבעלי BDI שלילי היא הלוואה ללקוחות עם דירוג אשראי נמוך על פי חברת BDI, אשר הבנקים וחברות האשראי לא רוצים להעמיד להם הלוואות בגלל הדירוג הנמוך. דירוג זה כולל כניסה למינוסים, אי יכולת לעמוד בתשלומי הלוואה שיורדים ללא תשלום, הרשאות חוזרות, צ'קים ללא כיסוי ועוד. לקוחות אלה מקבלים סירוב לקבלת הלוואה בין אם זה מהבנקים, חברות האשראי, חברות ביטוח ואף חברות פיננסיות עקב ההתנהלות הכלכלית השלילית.

מהו דירוג אשראי וכיצד הוא נמדד?

דירוג האשראי מתבסס על טווח מספרים הנע בין 1 ל-1000 ונקבע על בסיס ההתנהלות הפיננסית שלנו. המנגנון משקלל פרמטרים כמו מוסר תשלומים, עמידה בהתחייבויות כמו הלוואה/משכנתא ומאפייני ההתנהלות השוטפת שלנו בהשוואה לכלל אזרחי המדינה. הדירוג מושפע מפרמטרים חיובים ושליליים ויכול להשתנות לאורך זמן כתלות בהתנהלות הכלכלית שלנו.

כיצד BDI שלילי משפיע כל אישור לקבלת הלוואה/משכנתא?

כמובן שלפני כל הלוואה הבנק והחברות החוץ בנקאיות מבצעים בדיקה של נתוני האשראי שלכם. כאשר תבקשו משכנתא, שהיא ההלוואה המסיבית ביותר שבנק יכול להעניק, הבדיקה תהיה קפדנית אפילו יותר, היות ומדובר בסכומים גבוהים לתקופות ארוכות.

ככל שקיים עליכם מידע שלילי, יש סיכוי גבוה שהבנק לא יאשר לכם משכנתא או שהוא יתנה אותה בהכנסת ערבים/לווים נוספים לתוך המשכנתא.

כיצד בכל זאת בעלי BDI שלילי מקבלים משיגים הלוואה?

ניתן להשיג הלוואה לבעלי BDI שלילי באמצעות גופים חוץ בנקאיים. בדרך כלל גופים אלו כוללים תנאי הלוואה נוחים בהתאם למצב הלקוח הלווה. ניתן להגיש בקשה להלוואה לבעלי BDI שלילי באמצעות חברות חוץ בנקאיות. לצורך מימון העסקה וקבלת האישור ניתן להשתמש בכלים שונים כמו הלוואה לשעבוד נכס או ערבות של חברים או קרובי משפחה. כלים אלה מאפשרים קבלת הלוואה למרות שלקוחות אלה מתויגים כמסורבים, ומאפשרים ללקוח להתנהל בצורה טובה יותר אל מול הגורם הממן. 

סיכום

לבעלי BDI שלילי לא אבדו כל התקוות. גם הם יכולים לקבל הלוואה על ידי פנייה לחברות חוץ בנקאיות תוך שימוש בערבים או שיעבדו נכס כדי להראות על רצינות להחזר ההלוואה. ככלל, חשוב ללמוד על התנהלות כלכלית נכונה ולהימנע מדירוג BDI שלילי. 

כותב התוכן:עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי