עמוד הבית בלוג הלוואת בלון
הלוואת בלון
שתף
25 פבר 2023

 

סוג זה של הלוואה מכונה בדרך כלל תשלום בלון מכיוון שאתם משלמים תשלום גדול בתום תקופת ההלוואה. בעוד שהלוואת בלון יכולה להציע תשלומים חודשיים נמוכים יותר, ישנם חסרונות פוטנציאליים שכדאי לשקול לפני שאתם חותמים על הקו המקווקו. אבל אנחנו אופטימיים מטבענו, ולא נדבר היום על החסרונות של הלוואת בלון, כי אם רק על היתרונות שלה.

 

מה הם ההבדלים בין הלוואה מסורתית לבין הלוואת בלון?

עם הלוואת רכב מסורתית, אתם מבצעים סדרה של תשלומים חודשיים, בהתבסס על סכום ההלוואה שלכם, שיעור הריבית וטווח ההלוואה שלכם, על מנת לשבש את יתרת הקרן והריבית שלכם ולהחזיר את ההלוואה שלכם לאורך זמן.

בהלוואת בלון אתם משלמים תשלומים חודשיים נמוכים יותר עד תום תקופת ההלוואה. זכרו\ שלמרות התשלומים החודשיים המופחתים, הריבית שלכם על הלוואת בלון עשויה להיות גבוהה יותר.

חלק מהמלווים מציעים ריבית נמוכה יותר על הלוואות רכב מסורתיות. ובסוף התקופה, אתם משלמים תשלום סופי שגדול משמעותית מהתשלומים החודשיים הקודמים שלכם כדי לשלם את ההלוואה. סכום חד פעמי זה ידוע בתור תשלום בלון. גובה תשלום הבלון יכול להשתנות. למשל – זה עשוי להיות אחוז מהמחיר הקמעונאי המוצע של היצרן של המכונית שאתה מממן או בהתבסס על הערך המוערך של המכונית בסוף תקופת ההלוואה.

מה הן האפשרויות בסיום הלוואת בלון לרכב?

כאשר יבוא תשלום הבלון הזה, עשויות להיות לכם כמה אפשרויות, בהתאם למלווה. הנה כמה – 

  • בצעו את תשלום הבלון ושמרו על המכונית.
  • למחזר את יתרת ההלוואה ולשמור על החזקת הרכב.
  • החליפו את הרכב עבור רכב חדש – בהתאם למלווה, ייתכן שאתם עדיין אחראים על חלק או כל התשלום על הבלון ועלויות נוספות.
  • החזירו את הרכב למלווה שיעזור לשלם את יתרת ההלוואה ואז התרחק מהמכונית. אבל דעו לכם שאם ערך המכונית לא מכסה את תשלום הבלון, ייתכן שאתם עדיין בוחנים את היתרה שנותרה.

אם תבחרו לבצע טרייד אין או להחזיר את המכונית שלכם למלווה, אתם עלולים לעמוד בפני כמה עמלות נוספות –

  • עמלת סילוק – עמלה זו מכסה את עלויות המלווה להכנת הרכב למכירה, אשר עשויות לכלול הוצאות כגון עלויות הובלת רכב, ניקיון ושיפוץ ודמי ניהול.
  • עמלת עודף קילומטראז' – חלק מהמלווים מגבילים את מספר הקילומטרים שאתה רשאי לנסוע בכל שנה.
  • עודף תשלום בלאי – המלווים עשויים לגבות תשלום עבור נזק מעבר לבלאי אופייני, כגון חלקים שבורים או חסרים, זכוכית סדוקה, שקעים או כתמי בד.

לפני לקיחת הלוואת בלון, ודאו שאתם מבינים את כל האפשרויות שלכם בתום תקופת ההלוואה וכל העמלות הנלוות.

האם הלוואת בלון נחשבת לרעיון טוב?

הלוואת בלון מגיעה עם יתרונות וחסרונות פוטנציאליים. היתרון העיקרי הוא הפחתה בתשלומי ההלוואה החודשיים. הלוואת בלון מאפשרת לכם לממן רכב עם תשלומים חודשיים הנמוכים בדרך כלל מהתשלומים שתשלמו עם הלוואת רכב מסורתית. אבל הלוואת בלון לרכב כרוכה גם בסיכונים. אתם יכולים בסופו של דבר לקחת על עצמכם יותר חוב – הלוואת בלון מגיעה עם תשלום חד פעמי גדול בתום התקופה.

המלווים עשויים להציג מימון מחדש כאופציה לתשלום התשלום החד-פעמי שלך בבלון. מימון מחדש פירושו שבמקום לבצע את תשלום הבלון (שישלם את ההלוואה שלכם), תקבלו הלוואה חדשה ותשלמו ריבית על ההלוואה הזו לאורך תקופת הלוואה חדשה. ואם הריבית עלתה או שמצבכם הכלכלי השתנה מאז שלקחתם את הלוואת הבלון, אתם עלולים לשלם ריבית גבוהה יותר על ההלוואה החדשה שלכם מאשר על הלוואת הבלון המקורית.

 

ייתכן שלא תהיו זכאים למימון מחדש – מימון מחדש של הלוואת הרכב שלכם מוצג לפעמים כאופציה אם אינכם יכולים לבצע את התשלום הסופי של הבלון. אבל אם האשראי שלכם יורד במהלך תקופת הלוואת הבלון שלך, אתם עלולים לגלות שאינכם זכאים עוד למחזר הלוואה. אם כן, ייתכן שהאפשרות היחידה שלכם היא למכור או להחזיר את המכונית למלווה כדי למנוע מחדל בהלוואה.

אתם יכולים להיגמר במהירות על ההלוואה – ייתכן שהתשלומים החודשיים הקטנים יותר שמגיעים עם הלוואת בלון לא יספיקו כדי לעמוד בקצב הפחת של הרכב. אם זה המקרה, אתם עלולים למצוא את עצמכם הפוכים על ההלוואה שלכם – וזה כאשר אתם חייבים יותר על ההלוואה ממה ששווה המכונית. להיות הפוך יכול לבוא עם כמה סיכונים פיננסיים. לדוגמה, למכור את המכונית בסוף תקופת ההלוואה שלכם ולקבל מספיק כדי לשלם את ההלוואה שלכם יכול להיות קשה.

איך מתנהלים עם הלוואת בלון?

אם החלטתם שהלוואת בלון היא הבחירה הטובה ביותר שלכם, קראו את התנאים של הלוואה בזהירות רבה. גלו כיצד מחושבים התשלומים החודשיים ותשלום הבלון שלכם, מה האפשרויות העומדות בפניכם כאשר התשלום על הבלון שלכם מגיע, ואילו עמלות יחולו לכל אפשרות.

התחילו לתכנן מראש את התשלום הסופי של הבלון מרגע תחילת תקופת ההלוואה שלכם. אם אפשר, הקדישו מעט כסף מדי חודש לתשלום הבלון כדי לוודא שיש לכם מספיק מזומנים ביד כדי לשלם את ההלוואה ולשמור על המכונית.

כותב התוכן:עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי

לקבלת הלוואה מיידית
השאירו פרטים