עמוד הבית בלוג השפעת עליית הריבית על הלוואות
השפעת עליית הריבית על הלוואות
שתף
24 אפר 2023

לאחר שנה של עליית ריביות, ההחלטה האחרונה על עליית הריבית התקבלה בתחילתו של חודש אפריל 2023 והעלתה את ריבית הפריים ל 6%. מדובר בעליה משמעותית מאוד אשר יש לה השלכות רבות מאוד על המשק. עליית הריבית משפיעה על לקוחות פרטיים, על עסקים, חברות וארגונים, ואם אתם רוצים להבין מהי ריבית הפריים ומהי ההשפעה של עליית הריבית על ההלוואות, קראו את המאמר הבא ותמצאו את כל המידע שכדאי לכם לדעת על הנושא.

 

מהי ריבית הפריים?

ריבית הפריים היא ריבית המורכבת מאחוז וחצי קבועים אליהם מתווספת הריבית הנקבעת על ידי בנק ישראל. למשל, בעדכון האחרון בנק ישראל החליט על ריבית של 4.5% ובתוספת האחוז וחצי הקבועים, ריבית הפריים נכון למועד כתיבת שורות אלו עומדת על 6%.

רוב ההלוואות הבסיסיות בישראל מבוססות על ריבית פריים ותוספת של אחוז נוסף שקובע הבנק או הגום המלווה, מה שאומר שעליה בריבית הפריים משפיעה באופן ישיר על סכומי ההחזר החודשיים של כל הלוואה קיימת או חדשה.
עוד על ריבית קבועה מול ריבית פריים >>

 

מדוע בנק ישראל מעלה את ריבית הפריים?

העלאת הריבית בישראל הגיעה כחלק מיישור קו עם מדינות רבות ברחבי העולם, ובעיקר ארה"ב, והיא מגיעה כתוצאה מעליית האינפלציה בישראל. אמנם, העלאת הריבית לא משפיעה באופן מיידי וישיר על האינפלציה, אך כאשר האינפלציה גואה והריבית נותרת נמוכה, גובר הסיכוי להתבססות של האינפלציה ואף החמרה של המצב. לכן, בהתאם למצב הנוכחי היום, עדיין יכולות להיות גם עליות ריבית נוספות וחשוב לקחת זאת בחשבון.

חשוב להסביר, אמנם עליית הריבית מכבידה מאוד על הכיס של רבים ופוגעת בטווח הקצר בלא מעט משקי בית, אך יחד עם זאת, אינפלציה יכולה להוביל לשחיקה של ערך הנכסים השונים במדינה, להעלות עוד יותר את מחירי הנדל"ן ולפגוע בכלכלה של המדינה באופן ישיר, ולכן בנק ישראל מחוייב לבצע צעדים שונים בניסיון למתן את האינפלציה הקיימת.

 

איך העליה של ריבית הפריים יכולה להשפיע על הלוואות המשכנתא?

אין ספק כי המשמעות הרבה ביותר של עליית ריבית הפריים היא על הלוואות המשכנתא של בעלי דירות בישראל, שכן מדובר בהלוואות בסכומים גדולים. כמובן, העליה תתבצע בהתבסס על רכיב הפריים בהלוואה, וכאשר נוטלים משכנתא יש רכיבים שונים המרכיבים אותה ולכן עליית הריבית יכולה להשפיע על כל אחד באופן שונה.

על פי נתונים שונים המפורסמים מעת לעת ניתן לראות בבירור כי כל עליות הריבית אשר התרחשו בשנה האחרונה העלו את החזרי המשכנתא הממוצעים בכ 1000-1500 ש"ח למשק בית, ולעיתים אפילו יותר, מה שיכול להכביד מאוד על נוטלי משכנתאות אשר ממילא מינפו את עצמם יתר על המידה.

במקרה ומדובר במשכנתא ישנה, והעליה בהחזר החודשי היא משמעותית מאוד כי בתנאי ההלוואה רכיב הפריים הוא משמעותי (מה שהיו עושים בעבר כשהריבית היתה נמוכה) ייתכן וכדאי לשקול מחזור משכנתא, אך כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום אשר יבדקו את המקרה הספציפי לגופו ועל בסיס זה לקבל את ההחלטה הנכונה.

 

איך העליה של ריבית הפריים יכולה להשפיע על הלוואות אחרות?

גם על הלוואות אחרות רגילות משפיעה העליה של ריבית הפריים, וההחזר החודשי יגדל בהתאם לשינוי באחוז הריבית ובהתאם לגודל ההלוואה. לרוב, זוהי יכולה להיות הלוואה עד 100,000 ש״ח או סכומים דומים ולכן פחות מדברים על ההחזרים הללו כי הם קטנים יותר לעומת החזרי המשכנתא, אך לאנשים אשר להם הלוואות גדולות מגורמים שונים החזרי ההלוואה יכולים לגדול בכמה מאות שקלים מידי חודש, דבר אשר ללא ספק יכול להשפיע לרעה על משק הבית שלהם ולפגוע בהם קשות.

 

מה עושים אם נדרשים להלוואה, גם במצב הזה?

אם אתם זקוקים להלוואה, ואין לכם שום ברירה אחרת, נסו למצוא הלוואה בריבית נמוכה ככל האפשר. כאשר הרכיב המתווסף לריבית הפריים הוא נמוך, גם אם תהיה עליה נוספת של ריבית הפריים, עדיין ההחזר החודשי שלכם יהיה סביר יחסית ותוכלו להתמודד איתו. 

בניגוד לעבר, בו הלוואה חוץ בנקאית היתה יקרה, היום אתם יכולים למצוא גם גורמים חוץ בנקאיים המציעים הלוואות משתלמות בתנאים נוחים מאוד ולכן הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות לפני שאתם נוטלים הלוואה חדשה הוא לבצע השוואה בין כל הגופים המציעים הלוואות שונות ולבחור בסופו של דבר במי שיציע לכם את ההלוואה המשתלמת והנכונה ביותר עבורכם.

 

נכון, לעיתים זה קשה ומתסכל ואתם רק רוצים לקבל את הכסף לו אתם זקוקים, אבל הזמן שתשקיעו בהשוואות וההתמקחות יהיה שווה לכם בכך שתקבלו הלוואה בתנאים הרבה יותר טובים ומשתלמים ותוכלו לעמוד בהחזרים שלה מבלי להרגיש שאתם קורסים.

 

שימו לב ממי אתם נוטלים את ההלוואה

הלוואות הן התחייבויות פיננסיות אשר מלוות אתכם לאורך שנים, ולכן חשוב לבדוק היטב ממי אתם נוטלים את ההלוואה, מה התנאים המלאים להלוואה ולקבל את כל המידע על הגוף המלווה. אל תתפתו אחר הצעות שאתם לא יודעים מי עומד מאחוריהן. במיוחד בשל מצב הריביות היום והמצב הכלכלי הקשה, ישנם גורמים רבים אשר מנסים לפתות אנשים תמימים עם הצעות מסוכנות שרק יכניסו אתכם לבור כלכלי כבד יותר. הלוואות נוטלים רק מגופים מורשים ומוסמכים לכך, ממקום שאתם יכולים להיות בטוחים בו ללא ספק, למידע נוסף וליצירת קשר >>כותב התוכן:עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי

לקבלת הלוואה מיידית
השאירו פרטים