עמוד הבית בלוג מהו מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא?
מהו מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא?
שתף
25 פבר 2023

 

עלויות הדיור נמדדות על ידי מדד המחירים לצרכן (CPI) ובמדדי מחירי עלות המחיה של משקי הבית (HLPIs). מחירי השכירות באופן ספציפי נמדדים גם במדדים של מחירי השכירות (RPIs), וכן ב- CPI ו- HLPI. הפסקה הזאת רק כדי להראות את המונחים באנגלית – אנו מתארים אילו עלויות דיור אנו מודדים, מקורות הנתונים בהם אנו משתמשים, ומדוע אנו מודדים את מחירי הדיור כפי שאנו מודדים עבור המדדים השונים.

הבדלים אלו תורמים לכך שקבוצת כל משקי הבית של HLPI שונה לפעמים מתנועת ה-CPI הכוללת. עבור מדד המחירים לצרכן, אנו מודדים את העלות של בניית בית חדש, שהוא השיטות הטובות ביותר הבינלאומיות כאשר המטרה העיקרית של המדד היא לקבוע מדיניות מוניטרית. עבור ה-HLPIs, אנו כוללים את העלות של תשלומי ריבית על המשכנתא, אשר מתיישבת עם השימוש בהם כאמצעי יוקר המחיה.

עבור RPIs, אנו עושים שימוש בנתוני אגרות חוב שכירות על מנת למדוד את שינוי המחירים עבור השכרות פרטיות חדשות והשכרות פרטיות קיימות. נתונים אלו משולבים עם נתונים אחרים ומשמשים לחישוב שכר הדירה במדד המחירים לצרכן ובמדדי HLPI. אנחנו ממליצים לכם בחום לקרוא את המאמר הזה למן תחילת דבריו ועד לסוף דבריו, כי היום נעסוק בנושא ממש חשוב, הלא הוא – מהו מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא?

 

מה הוא מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא – למה ירדה הריבית על המשכנתא?

הריבית על המשכנתא הפופולרית בריבית קבועה ל-שלושים שנים ירדה ל- 6.28%, אך זה עדיין גבוה באופן דרמטי ממה שהיה לפני שנה. הירידה הגיעה לאחר קריאה נמוכה מהצפוי של מדד המחירים לצרכן של נובמבר, או מדד המחירים לצרכן, מדד האינפלציה הנצפה.

"היו קומץ של חדשות טובות יחסית לשוק הדיור בזמן האחרון, אבל אנחנו רחוקים מלהיות מחוץ ליער", אמר כלכלן אחד. הירידה הגיעה לאחר קריאה נמוכה מהצפוי של מדד המחירים לצרכן של חודש נובמבר, מדד שנצפה באופן נרחב לאינפלציה. הדו"ח שלח משקיעים למהר לאג"ח של משרד האוצר הישראלי, מה שגרם לירידת תשואות. שיעורי המשכנתא עוקבים באופן רופף אחר התשואה על האוצר ל- עשר שנים.

מה הוא מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא – מה המשמעות?

שיעורי המשכנתאות החלו לעלות בתחילת השנה הזו והואצו בעונת האביב ובעונת הקיץ, כשהקבוע לשלושים שנים ירד משלושה אחוזים להרבה יותר משבעה אחוזים עד סוף חודש אוקטובר. זה שלח את שוק הדיור להקפאה עמוקה מוקדמת. מכירות הבתים הקיימים ירדו במשך תשעה חודשים רצופים וירדו בעשרים וארבעה אחוזים בחודש אוקטובר בהשוואה לשנה, על פי הקריאה האחרונה של איגוד המתווכים הלאומי.

אבל הריבית אז ירדו בחדות בנובמבר, לאחר שדוח המדד לאוקטובר הצביע על כך שהאינפלציה מתקררת. השער הסתיים בנובמבר ב-6.63%. חלקם הציעו, אם כי בזהירות, שהירידה בתעריפים עשויה להחזיר את הקונים לשוק. יש כמה יורים ירוקים מאוד מאוד צנועים במהלך השבועות האחרונים, כשהתעריפים ירדו, אבל אני לא מוכן להישאב בחזרה לשיחה שניהלנו באוגוסט כשהרגשנו טוב יותר.

מה הוא מדד המחירים לצרכן וכיצד הוא משפיע על המשכנתא – האם הביקוש לרוכשים של נכסים עלה?

הביקוש לרוכשי הדירות "החל לעלות" בנובמבר. מדד הביקוש שלו, שמודד בקשות לסיורים הביתה ושירותי רכישת בתים אחרים מסוכנים של Redfin, עלה באחוז אחד וחצי לעומת חודש קודם לכן, אך ירד בעשרים אחוזים לעומת שנה קודם לכן במהלך ארבעת השבועות שהסתיימו ב בסוף נובמבר. היו קומץ של חדשות טובות יחסית לשוק הדיור בזמן האחרון, אבל אנחנו רחוקים מלהיות מחוץ ליער.

אינדיקטורים עיקריים לביקוש לקניית בתים יתנדנדו ככל הנראה על חוד הסכין עם כל פרסום נתונים שייצא הקשורים לדרכו של הפד להורדת שיעורים בסופו של דבר. יחד עם זאת, כל האופטימיות הזו לא תורגמה למנעולי ריבית גבוהים יותר של משכנתא עבור רוכשי דירות, שהם בדרך כלל אינדיקטור למכירת דירות עתידית. נעילות הריבית הללו ירדו בעשרים ושניים אחוזים בנובמבר, בהשוואה לאוקטובר, וירדו בארבעים ושמונה אחוזים משנה לשנה .

זה עדיין מאוד לא משתלם אפילו עם ירידת תעריפים, אפילו עם ירידת מחירים בכל אחד מארבעת החודשים האחרונים. אנחנו עדיין פחות סבירים ממה שהיינו בשיא השוק ב-2006, ואתם רואים את זה מתבטא במספרי נעילת התעריפים.

כותב התוכן:עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי

לקבלת הלוואה מיידית
השאירו פרטים