עמוד הבית בלוג מי זכאי להחזר מס?
מי זכאי להחזר מס?
שתף
02 אוג 2023

החזרי מס יכולים להוות ברכה כלכלית משמעותית לפרטיים ולעסקים בישראל – ממש כמו הלוואה חוץ בנקאית. כמדינה עם מערכת מס פרוגרסיבית, אם תבינו את תנאי הזכאות להחזרי מס והדרישות הנדרשות תוכלו להגיע לחיסכון משמעותי בהוצאות המס שלכם ולקבל החזרי מס שיכולים לעמוד על אלפי שקלים, ואפילו יותר, מידי שנה.

אז מי זכאי להחזר מס? מהם התנאים ומה חשוב לדעת על הנושא?

קראו את המאמר הבא של האתר דיגיטל פיננסים ותמצאו את התשובה.

איך פועלת מערכת המיסוי?

לפני שנכתוב בכלל על הזכאות להחזרי מס, חשוב מאוד להבין את היסודות של מערכת המס בישראל. ישראל פועלת על בסיס טריטוריאלי, כלומר – תושבי ישראל מחויבים במס על הכנסתם לא רק בישראל אלא גם ברחבי העולם, בעוד שתושבי חוץ מחויבים בדרך כלל רק על הכנסתם שמקורה בישראל.

סוגי המיסים בישראל מחולקים לכמה קטגוריות

מס הכנסה

פרטיים ועסקים בישראל חייבים במס הכנסה על הכנסותיהם. שיעורי מס ההכנסה בישראל הם פרוגרסיביים, כאשר מפרנסים גבוהים יותר משלמים אחוז גבוה יותר מהכנסתם כמס. כאמור, בלעי עסק עצמאיים עשויים להשתכר באופן שונה מעובד שכיר וכן, ענייני מס ותיאום שם מורכבים יותר, לא פעם תמצאו אנשים שיזדקקו להלוואה לעצמאיים.

מס ערך מוסף (מע"מ)

מע"מ הוא מס צריכה המוטל על סחורות ושירותים בישראל. שיעור המע"מ כיום הוא 17%, אך יחד עם זאת פריטים מסוימים יכולים להיות זאיים לשיעורי מע"מ מופחתים.

מס רווחי הון

מס רווחי הון מוטל על הרווחים המתקבלים ממכירה של נכסים, מניות והשקעות אחרות.

תושבות לצורכי מס

בעניין התושבות לצרכי מס יש כמה כללים:

 • יחידים תושבים: יחידים השוהים בישראל לפחות 183 ימים בשנת מס או שמרכז חייהם בישראל.
 • יחידים תושבי חוץ: אנשים שאינם עומדים בקריטריונים לתושבות מס מסווגים כתושבי חוץ.
 • תאגידים מקומיים: חברות המאוגדות בישראל או המנוהלות ונשלטות בישראל נחשבות לישויות תושבות מס.
 • תאגידי חוץ: חברות שאינן מאוגדות בישראל או כאלה שאינן מנוהלות ונשלטות בישראל מסווגות כישויות חוץ.

זכאות להחזרי מס בישראל

כעת, לאחר שיש לנו הבנה ברורה של מערכת המס הישראלית וסיווג התושבות, בואו נבדוק את התרחישים שבהם פרטיים ועסקים יכולים להיות זכאים להחזר מס.

 1. תשלום מיסים גבוה מהנדרש: אנשים ועסקים ששילמו יותר מיסים ממה שהיו צריכים עקב חישובים שגויים, טעויות או גורמים אחרים, יכולים להיות זכאים להחזר מס. לרוב, תשלומי יתר של מיסים מתרחשים בשל ניכויים שגויים, כפל מס או אי דיוקים בדיווח.
 2. אמנות מס ונקודות זיכוי מס זר: לישראל יש אמנות מס עם מדינות רבות למניעת כפל מס. תושבי חוץ שמפיקים הכנסה מישראל ותושבי מדינות אמנה יכולים להיות זכאים לשיעורי מס מופחתים או לפטורים שונים. כמו כן, יתכן כי תושבי ישראל ששילמו מיסים במדינה אחרת יהיו יכולים לקבל זיכוי מס זר.
 3. החזרי מע"מ לתיירים: תיירים זרים המבקרים בישראל עשויים להיות זכאים להחזר מע"מ על רכישות שבוצעו במהלך שהותם, בכפוף לתנאים ולהגבלות מסוימות.
 4. תמריצים ומענקים להשקעה: ממשלת ישראל מציעה תמריצי השקעות ומענקים שונים כדי לעורר צמיחה כלכלית וחדשנות. עסקים העומדים בקריטריונים ספציפיים ועוסקים בפעילויות זכאיות עשויים לקבל החזרי מס או הטבות – בעל עסק? צריך הלוואה? הנה פתרון בשבילך: הלוואה לעסקים.
 5. חישובי מס שגויים: אי חישוב של נקודות זכות והטבות שונות, כמו למשל תושבים של קו העימות הזכאיים להנחות במס, משפחות חד הוריות וכדומה.

תביעה להחזר מס

כדי לתבוע החזר מס בישראל, על אנשים פרטיים ועסקים להגיש בקשה מסודרת להחזר המס. מדובר בהליך שיכול להיות מעט מורכב, ולכן אם אין לכם ניסיון או ידע בתחום כדאי לבצע זאת באמצעות איש מקצוע שילווה אתכם.

תהליך הגשת הבקשה להחזרי מס כולל:

 • איסוף תיעוד: אספו את כל המסמכים הרלוונטיים, לרבות החזרי מס, קבלות, חשבוניות וכל מסמך תומך הנדרש לבקשת ההחזר.
 • ודאו כשירות: העריכו בצורה ברורה את הזכאות שלכם להחזר מס על סמך המצב הספציפי והקריטריונים שהוזכרו קודם לכן במאמר זה.
 • הכינו את בקשת ההחזר: מלאו את טופס הבקשה להחזר מס המתאים, וודאו שכל המידע מדויק ומלא.
 • הגישו את הבקשה: הגישו את בקשת ההחזר לרשויות המס הרלוונטיות במסגרת הזמן שנקבעה. תקופת ההתיישנות לתביעת החזר מס היא בדרך כלל שש שנים מתום שנת המס בה אירע תשלום היתר, אך ישנם מקרים יוצאי דופן ולכן אם חלף הזמן הזה, התייעצו עם יועץ מס מה ניתן לעשות.
 • מעקב: היו מוכנים להגיב לכל שאילתה או בקשה למידע נוסף מרשויות המס במהלך תהליך הבדיקה.
 • קבלו את ההחזר: במידה והבקשה תאושר, רשויות המס יוציאו את החזר המס באמצעות חשבון הבנק המעודכן במחשבי הרשות.

 

 

כותב התוכן:עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי

לקבלת הלוואה מיידית
השאירו פרטים